Vznik, poslanie, zamerania a ciele
Štruktúra
Úsek vzdelávania a koncepcií
Úsek tvorivosti mládeže a medzinárodnej spolupráce
Fotogaléria
Kde nás nájdete
english
ŠIOV poskytuje služby v oblasti stredoškolskej výchovy a vzdelávania pre 245 stredných odborných škôl, 126 združených stredných škôl a 210 stredných odborných učilíšť (spolu pre 581 odborných škôl), kde sa vzdeláva a pripravuje na povolanie vyše 200 tisíc žiakov, čo prestavuje cca 70,0% populácie stredoškolskej mládeže.

Stredné odborné školstvo sa vyznačuje veľkým rozsahom zložitosti a rôznorodosti študijných a učebných odborov a odborných zameraní, (ktorých je v súčasnosti 580) na strednom stupni vzdelania (ISCED 3A, 3C, 4A, 4B) a pre rôzne formy vzdelávania a prípravy pre trh práce, občiansky život i ďalšie vzdelávanie na vysokých školách. Už len tieto uvedené skutočnosti sú dôležité a významné pre občanov i pre štátnu správu, pretože poskytujú množstvo výberu a možností vzdelávania a prípravy žiakov v oblasti stredného odborného školstva, ktoré sa dotýkajú prevažnej väčšiny občanov Slovenskej republiky.

Na organizácii stredného odborného vzdelávania a prípravy, na tvorbe vzdelávacích programov a pedagogickej dokumentácie (viac ako 1200 súborov pedagogickej dokumentácie pre učebné a študijné odbory a odborné zamerania s vyše 15-tisíc učebnými osnovami pre príslušné vyučovacie predmety) sa podieľa viacero subjektov.

Sú to krajské školské úrady, samosprávne kraje, odborné školy, viaceré rezorty a ich vzdelávacie inštitúcie, inštitúcie a organizácie trhu práce, zriaďovatelia cirkevných a súkromných škôl a ďalší. Ich zástupcovia sú členmi odborných komisií ŠIOV pre jednotlivé skupiny učebných a študijných odborov.
V tomto procese ŠIOV zabezpečuje organizačnú, koordinačnú, integračnú, pedagogicko-metodickú a odborno-poradenskú činnosť, najmä pri tvorbe a inovácii príslušnej pedagogickej dokumentácii a vzdelávacích programov. Činnosť ŠIOV-u v oblasti stredného odborného vzdelávania nie je len záležitosť školských orgánov a organizácií, ale aj regiónov a zamestnávateľskej sféry, ako odberateľov absolventov odborných škôl.

Hlavná časť absolventov stredného odborného školstva sa pripravuje priamo pre trh práce a odchádza do pracovného procesu. ŠIOV musí byť preto v kontakte sa zamestnávateľskou sférou, sledovať uplatňovanie a zamestnanosť absolventov na trhu práce, analyzovať jeho potreby a požiadavky na aktuálnu prípravu absolventov v súlade s prebiehajúcimi zmenami v ekonomike a spoločnosti vytvorením nových priemyselných odvetví. Úzko spolupracuje s vysokými školami, kde odchádza časť absolventov na ďalšie štúdium. S cieľom zvýšenia pracovného uplatnenia a mobility absolventov našich stredných odborných škôl v zahraničí analyzuje vývoj a trendy stredného odborného vzdelávania v zahraničí, najmä v krajinách Európskej únie, pripravuje prognózy vzdelávania a v ich intenciách pripravuje nové a efektívne vzdelávacie cesty a formy prípravy Preto úzko spolupracuje s 15 partnerskými vzdelávacími inštitúciami v zahraničí na základe uzatvorených partnerských zmlúv o spolupráci.

Inštitút ako rozpočtová organizácia riadená Ministerstvom školstva Slovenskej republiky s vlastnou právnou subjektivitou pôsobí ako koordinačný, pedagogicko-poradenský, vzdelávací, výskumno-vývojový, informačný a odborno-metodický orgán pre celú sieť stredných odborných učilíšť a stredných odborných škôl v Slovenskej republike.